Certyfikat PILGRIM dla naszego przedszkola

Certyfikat PILGRIM

W sobotę 17.02.2018 r. w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się Międzynarodowa Konferencja, podczas której zaprezentowano nowy podręcznik do edukacji ekologicznej pt. „Dzieci, los Ziemi leży w Waszych rękach”.

Całość spotkania odbyła się w ramach projektu Międzynarodowej Sieci Pedagogicznej PILGRIM. Program „PILGRIM” w swoim haśle przewodnim „Żyjąc świadomie – budujesz przyszłość“, ukazuje kształcenie dla zrównoważonego rozwoju z jego wymiarem religijno-etyczno-filozoficznym. Ruch Pilgrim to pewien system wychowawczy opierający się na czterech obszarach działalności człowieka: ekologii, ekonomii, edukacji i duchowości. W początkowej fazie był on skierowany jedynie do młodzieży mieszkającej w Wiedniu. Z czasem, ożywcze działanie twórców ruchu przekroczyło granicę Austrii na cały świat.

Głównym punktem konferencji była prezentacja wyżej wspomnianej książki, przez samego autora o. Juana Goicochea.
W dalszej części spotkania certyfikacja kolejnych Placówek oświatowych z terenu całej Polski, w tym Pszczyny, które zostały włączone do Międzynarodowej Sieci PILGRIM:
- pierwszą Placówką, która została certyfikowana na Śląsku był Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie. Działalność tej szkoły charakteryzuje zrównoważony rozwój w edukacji, przede wszystkim klas Liceum o innowacji: pedagog społeczny,
- drugą placówką jest nasze Niepubliczne Przedszkole RADOCHA. Osobiście certyfikat odebrała Pani Dyrektor Przedszkola – mgr Monika Kwapińska. Certyfikację przekazała Pani z Zarządu PILGRIM – mgr Marta Lausch-Chudy. Nasza placówka współpracuje od dwóch lat z Powiatowym Zespołem Szkół nr 2 w Pszczynie. To właśnie uczniowie tej szkoły (m.in.: z klas Liceum o innowacji: pedagog społeczny) uczęszczają na zajęcia hospitacyjne, przygotowują przedstawienia profilaktyczne i ekologiczne, promujące zrównoważony rozwój życia.